Tukihenkilölista uusille kasvattajille ja harrastajille

Tämän otsikon alla keskustellaan suomenpystykorviin liittyvistä asioista.

Valvojat: Valvoja2, Valvoja4, Valvoja8, Valvoja9, Valvoja3, Valvoja7, Valvoja1, Valvoja6, Valvoja5

Vastaa Viestiin
Kytösavu
Viestit: 1770
Liittynyt: 15 Elo 2004, 18:38
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Tukihenkilölista uusille kasvattajille ja harrastajille

Viesti Kirjoittaja Kytösavu » 18 Kesä 2015, 14:04

Uusien suomenpystykorvakasvattajien ja - harrastajien tukihenkilöt alueittain: (Päiv. 26.3.2019)

Jalostusneuvojat antavat varsinaista jalostusneuvontaa. Ole heihin ajoissa yhteydessä ennen kiiman alkamista.

Tukihenkilöiden tehtävänä on auttaa paikallistasolla kokemattomampia harrastajia oikean astutusajankohdan neuvonnassa, sekä synnytykseen, pentuihin ja emän hoitoon liittyvissä asioissa. Tukihenkilöiden kautta saa myös apua linnunhaukkukokeeseen (LINT) osallistumista suunniteltaessa, mm. tuomarien löytämisesksi.

Tukihenkilölistaa päivitetään ajoittain. Jos sinulla on halukkuutta toimia aloittelevan kasvattajan tai harrastajan tukihenkilönä, ilmoita yhteystietosi listaa ylläpitävälle Antti Korhoselle, 050 517 2108, antti.korhonen@kuopio.fi

Etelä-Pohjanmaa:
Timo Leppälampi, Ähtäri, 040 549 1302, timoleppis@gmail.com
Mika Pekkanen, Ilmajoki, 040 533 5876, mika.pekkanen@netikka.fi
Juha Prinkkilä, Lapua, 050 563 5983, juskup@gmail.com

Etelä-Savo:
Virpi Juslin, Heinävesi, 044 991 4578, virpi.juslin@gmail.com
Matti Mäkelä, Savonlinna, 040 505 1457, matti.makela@finn-bois.com, (suurriistayhteyshenkilö)

Kainuu:
Pirjo Appelgren, Kuhmo, 040 508 6472, pirjo.appelgren1470@gmail.com
Marika Tuomela, Kuhmo, 045 652 5911, kaartilaisen@hotmail.com

Keski-Pohjanmaa:
Petri Siironen, Himanka, 0400 537 607, petri.siironen3@gmail.com
Markus Huuki, Kannus, 040 5178225, markus.huuki@gmail.com
Markus Koskela, Sievi, 040 145 3864, markus.koskela@live.fi

Keski-Suomi:
Janne Koppelomäki, Multia, 0400 778 731, janne.koppelomaki@gmail.com
Pekka Kumpukallio, Laukaa, 040 6608745, pekka.kumpukallio@gmail.com
Seppo Peltonen, Uurainen, 0400 645 504, seppopeltonen@windowslive.com

Kymi:
Sami Havia, Ruokolahti, 040 587 9093, sami.a.havia@gmail.com
Arto Sikiö, Ruokolahti, 044 0751 318, arto@sikio.net
Mika Tiihonen, Hamina, 040 583 5339, mika.tiihonen@pp4.inet.fi

Lappi:
Raimo Johansson, Tornio, 0400 290 726, raimo.johansson@suomi24.fi
Markku Lahti, Kittilä, 0400 551 240, markku@riistatuulen.fi
Jorma Siivola, Rovaniemi, 0400 397 547, jorma.siivola@pp.inet.fi
Ati Hast, Kemi, 040 6433 731, ati.hast@ndt-inspection.fi
Ari Pöyliö, Kemijärvi, 0405961807, ari.poylio@kemijarvi.fi

Pohjanmaa, Österbotten: (också på svenska)
Thommy Svevar, Malax, Vaasa, 040 837 3881, thommy.svevar@wartsila.com

Pohjois- Häme ja Etelä- Häme:
Janne Pitkänen, Lempäälä, 040 521 9564, janne.pitkanen@jannepitkanen.fi
Jari Salminen, Pälkäne, 0400 253 114, jari.o.salminen@gmail.com
Ilmari Välimaa, Valkeakoski, 040 529 3373, ilmari.valimaa@luukku.com

Pohjois-Karjala:
Marjut Härkin, Valtimo, 040 412 4633, marjut.harkin@gmail.com
Heidi Lahtinen, Joensuu/Eno, 050 543 0198, heidi.lahtinen@telemail.fi
Olavi Mustonen, Outokumpu, 040 564 8734, olaviamustonen@gmail.com
Antero Pasanen, Joensuu, 040 566 5534, kariantero.pasanen@gmail.com
Kaisu Ratinen, Joensuu, 045 855 9455, kaisuratinen@hotmail.com
Jarmo Rissanen, Lieksa, 0400 597 428, j.h.k.rissanen@netti.fi

Pohjois-Pohjanmaa:
Markku Jalkanen, Kuusamo, 044 512 4337, markku.jalkanen53@gmail.com
Vilho Jokelainen, Muhos, 040 319 3141, vilho.jokelainen@luovi.fi
Marja Kontas, Kiiminki, 040 543 8382, marja.kontas@gmail.com
Teemu Moilanen, Pudasjärvi, 0400 374 296, teemu.moilanen@kontio.fi
Olli Silvennoinen, Vihanti, 040 311 0410, olli.silvennoinen@raahe.fi
Ville Körkkö, Pyhäntä, 040 556 7545, vs.korkko@luukku.com

Pohjois-Savo:
Antti Korhonen, Siilinjärvi, 050 517 2108, antti.korhonen@kuopio.fi
Arto Kettunen, Kuopio, 040 9123 199, arto.kettukummun@gmail.com
Ilkka Mustonen, Juankoski 050 339 1690, spu.nikke@suomi24.fi

Satakunta:
Asko Ränkman, Rauma, 050 569 9221, asko.rankman@gmail.com
Jouko Antila, Pori, 044 71 41 302, antilajouko@gmail.com

Suur-Savo:
Matti Tarkiainen, Mäntyharju, 040 740 2056, matti.tarkiainen@luukku.com

Uusimaa:
Ilkka Nurmela, Nurmijärvi, 0400 421 242, ilkka.nurmela@nic.fi

Varsinais- Suomi:
Timo Häkkinen, Salo, 050 414 7906, timohak@hotmail.com
Rähkyyttä suunnitellessa kannattaa miettiä, vaikuttaako se muiden elämään ja jättää tekemättä.
pekka.salomaki(at)gmail.com

Avatar
heidi
Viestit: 418
Liittynyt: 06 Elo 2004, 10:07
Paikkakunta: Eno
Viesti:

Re: Tukihenkilölista uusille kasvattajille ja harrastajille

Viesti Kirjoittaja heidi » 16 Tammi 2019, 12:56

Tukihenkilöt ja paikalliset kerhot löytyvät nyt myös kartalta! Uutena jäsenetuna kartalle lisätään myös suomenpystykorvien kasvattajia sitä mukaa, kun he ilmoittavat tähän halukkuutensa Arto Sikiölle. Ilmoita Artolle (arto@sikio.net)
- Nimi (joko oma tai kennelnimesi)
- Yksi toimiva yhteystieto (joko puhelinnumerosi, sähköpostisi tai kotisivusi osoite)
- Paikkakuntasi (halutessasi voit myös antaa tarkan osoitteen, jolloin täppä kartalla näyttää kennelisi tarkan sijainnin).
- Suomen Pystykorvajärjestön jäsennumerosi (löytyy Pystykorva-lehden takakannesta oman nimesi yläpuolelta).
https://www.google.com/maps/d/viewer?fb ... 000001&z=6
Heidi Lahtinen, Höyheneukon kennel

Vastaa Viestiin